Altın ve Gümüş, Rekor Kırıyor! Sıra Bitcoin’de mi?

Geleneksel finans dünyası, değerli metallerin göz kamaştırıcı bir gösterisine tanık oluyor. Altın son dönemde rekorları kırarak küresel piyasaları büyüledi. Gümüş geride kalmıyor, 11 yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor ve dikkatleri dijital muadili Bitcoin (BTC)’den çalıyor.

Altın ve gümüş, yükselişte

Altının ons başına 2.450 dolara yükselişi birçok faktörün birleşiminden kaynaklanıyor. İran’daki jeopolitik gerilimler ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarına ilişkin güvercin tutum sergilemesi ihtimali bunda önemli etkenler. Merkez bankalarının altına olan doyumsuz iştahı da yılbaşından bu yana %30’luk şaşırtıcı bir fiyat artışına katkıda bulundu.

Ancak asıl hikaye gümüşün çıkış performansı olabilir. Gümüş, on yılı aşkın süredir ilk kez önemli bir seviye olan 30 doları aşarak güvenli liman statüsünün tadını çıkarıyor. Yatırımcıların jeopolitik fırtınaları atlatabilecek varlıklara olan talebi, zayıflayan ABD doları ve gümüşün endüstriyel uygulamalarıyla birleşince, fiyatı yukarı doğru itiyor.

Bitcoin geride mi kaldı?

Uzmanlara göre, gümüşün geleceği parlak görünüyor. Silver Institute, gümüşün yenilenebilir enerji teknolojilerinde artan kullanımının etkisiyle bu yıl endüstriyel talepte %9’luk bir artış öngörüyor. Analistler ons başına 35 dolara doğru potansiyel bir hareket konusunda temkinli bir iyimserliğe sahip olsa da, 2011’deki yüksek seviyelerden gelen önemli bir direnç seviyesi zorlayıcı olabilir. Bu seviyenin üzerinde kesin bir kırılma, 2011’de belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 47,71 doların yeniden test edilmesine giden yolu açabilir.

Bu arada, bir zamanlar “Dijital Altın” olarak selamlanan Bitcoin, kendisini geride kalmış halde buluyor. 1,8 trilyon dolarlık değerlemeyle gümüş, Bitcoin’in 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle aradaki farkı genişletti. Gümüş fiyatının sabit kalacağı varsayılırsa, Bitcoin’in sekizinci en büyük küresel varlık konumunu geri kazanabilmesi için şaşırtıcı bir şekilde 93.000 dolara yükselmesi gerekecek.

BTC fiyatında yükseliş beklentisi

Bitcoin analistleri bölünmüş durumda. Dylan LeClair gibi bazıları, Bitcoin’in tarihsel eğiliminin, özellikle halving olayları sırasında yeni zirvelere ulaştıktan sonraki aylar içinde iki katına çıkma eğilimine işaret ediyor. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz gibi diğerleri, Bitcoin için önümüzdeki ay için 55.000 ila 75.000 dolar arasında bir konsolidasyon aşaması öngörüyor ve ikinci çeyreğin sonuna doğru potansiyel bir yükseliş yaşanacağını öngörüyor.

Açık olan bir şey var: Geleneksel pazarlar yanıyor ve değerli metaller bu hücumun başında yer alıyor. Yatırımcılar enflasyondan korunmak için çabalıyor ve Bitcoin’in güvenli liman olarak meşruiyeti sorgulanıyor. Yerleşik finans kurumlarının artık Bitcoin ticareti sunması nedeniyle geçerliliğine ilişkin tartışmalar azalıyor. Ancak Bitcoin’in son performansı, gümüşün göz kamaştırıcı rallisiyle karşılaştırıldığında sönük kalıyor. Bitcoin “Dijital Altın” unvanını yeniden kazanabilecek mi, yoksa gümüş küresel finans arenasında onu gölgede bırakmaya devam edecek mi? Sadece zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir