Alp Aksoy, FIA Avrupa Şampiyonası’nda ikinci yarışına çıkacak

Parolin Racing fabrika pilotu olarak yarışan Alp Aksoy, 20- 23 Haziran tarihleri arasında piste çıkacak.

Dünyanın en eski karting yarışlarından Industrie Kupası’nda podyuma çıkan ilk ve tek Türk pilot olma ünvanına sahip Alp Aksoy, 2024 sezonunda Champions of the Future Serisi ile beraber FIA Avrupa Şampiyonası’nda yarışmaya devam ediyor. Genç pilot, FIA Avrupa Şampiyonası’ndaki ikinci yarışına Slovakya’daki Slovak Karting Pisti’nde çıkacak. Aksoy, Parolin Racing Kart takımıyla OK kategorisinde yarışıyor.

Milli sporcu Alp Aksoy, profesyonel yarış kariyerine 5 yaşında adım attı. Avrupa ve dünya karting şampiyonalarında aynı anda mücadele eden ilk ve tek Türk pilot olan sürücü, yarışlarında kısa sürede podyumlara çıkmayı başardı. Aksoy, Türkiye Karting Şampiyonası, Türkiye Berat Türker Kış Kupası, CEE Avrupa Şampiyonası, WSK Super Master Series, FIA Karting Dünya Şampiyonası gibi birçok seride başarılar elde etti.

FIA Avrupa Şampiyonası’nda önümüzdeki yarış Slovakya’da!

FIA Avrupa Şampiyonası, genç pilotları üst serilere hazırlamayı amaçlıyor. İspanya’nın Valensiya şehrinde düzenlenen yarışta başarılı bir performans gösteren Alp, 20-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Slovakya’daki yarışta podyum için mücadele edecek. Yarış, FIA Karting Championship YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak.

Yayın linki: https://www.youtube.com/@fiakartingchampionship9818/streams

Alp Aksoy’un sıradaki yarışı 27 Haziran’da İtalya’da

2010 yılından itibaren düzenlenmeye başlayan WSK Euro Series’te yeni sezonunun ilk yarışı, 27 Haziran’da İtalya’nın Brescia eyaletindeki Franciacorta Karting Pisti’nde düzenlenecek. WSK Euro Series’te daha önce, Max Verstappen, Charles Leclerc, Lando Norris ve Álex Palou gibi başarılı pilotlar şampiyon olmuştu.

Alp Aksoy hakkında
2019 yılında 9 yaşındayken milli sporcu ünvanını alan Alp Aksoy, Türkiye’yi yurtdışında temsil eden en genç sporcu oldu. 5 yaşında karting sporuyla tanışan pilot, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Bambino kategorisinde yarışmaya başlayıp birçok podyum ve birincilik kazandı. 6 yaşında, Türkiye Karting Şampiyonası Mini 60 kategorisinde yarışmaya başladı. 7 yaşında Türkiye Berat Türker Kış Kupası’ndaki tüm yarışları kazanarak en genç kış kupası kazanan Türk sporcu oldu. CEE Avrupa Şampiyonası’nda 5 yarışa katıldı ve Avusturya ayağında 3 yarışı üst üste kazanarak en genç yarış kazanan pilot unvanını elde etti. 2023 yılında 108 pilotun mücadele ettiği WSK Super Master Series Lonato yarışını kazandı ve 2023 Industrie Kupası’nda 2. oldu. Alp Aksoy, 2024 yılı itibarıyla geleceğin şampiyonlarını yetiştiren Champions of the Future serisinde Parolin Racing Kart takımının fabrika pilotu olarak pistlere çıkıyor. Aksoy bu yıl Türkiye’yi FIA Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda temsil edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir